Gabinet Profilaktyki Zdrowotnej

Gabinet Profilaktyki Zdrowotnej i Opieki Przedlekarskiej:

Izabela Wartalska

Pielęgniarka dypl. Specjalista Pielęgniarstwa Rodzinnego

Wtorek: 730 – 1330

I i III piątek:  730 – 1330

ZADANIA PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ

Profilaktyczną opiekę nad uczniami i młodzieżą w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania w gabinecie Profilaktyki Zdrowotnej i Pomocy Przedlekarskiej – znajdującym się na terenie szkoły.

ŚWIADCZENIA PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ OBEJMUJĄ:

• świadczenia profilaktyczne, w tym wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych u dzieci w wieku szkolnym, w terminach badań bilansowych oraz sprawowanie opieki nad uczniami z dodatnimi wynikami testów.

– klasa I – tylko jeżeli test nie był wykonany w klasie O

– klasa III szkoły podstawowej

– klasa V  szkoły podstawowej (bez badania bilansowego)

– klasa VII szkoły podstawowej

• czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi oraz sprawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością
  • udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów, zatruć.
  • świadczenie grupowej profilaktyki fluorkowej u dzieci klas I – VI szkoły podstawowej – na czas pandemii świadczenie wstrzymane
  • doradztwo i współpraca z dyrektorem szkoły, pedagogiem szkolnym i nauczycielami w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, żywienia, warunków higienicznych w szkole.

Pielęgniarka wykonuje i interpretuje testy przesiewowe, które pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości w zakresie:

• rozwoju fizycznego – pomiar wysokości i masy ciała z określeniem BMI i poziomu na siatkach centylowych
  • układu ruchu – bocznego skrzywienia kręgosłupa, nadmiernej kifozy piersiowej, zniekształcenia kończyn dolnych
  • zeza – Cover test, test Hirschberga
  • ostrości wzroku
  • widzenia barw
  • słuchu – badanie orientacyjne szeptem
  • ciśnienia tętniczego krwi
  • wad wymowy