Wygiełzów …

Dnia 28 września 2016r. uczniowie klasy 3 a wybrali się na wycieczkę do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Najpierw dzieci  zwiedziły Skansen, na terenie którego pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu dawnych  mieszkańców zachodniej Małopolski. Wśród malowniczego terenu uczniowie oglądali chałupy, domy i zagrody chłopskie z sadami i ogrodami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, klasę wiejskiej szkoły i inne przykłady budownictwa drewnianego.

W ośmiobocznej stodole uczniowie wzięli udział w lekcji „Od ziarna do chleba” . Zajęcia miały na celu poznanie procesu pozyskiwania ziarna, mielenia zboża na mąkę, robienie kaszy, pieczenie chleba. Dzieci z wielką aktywnością młócili cepem, mielili ziarno w żarnach i obtłukiwali kasze w stępach.

Na koniec  uczniowie z wielkim smakiem zjedli pyszny chlebek.  Pogoda i humory dopisały. Było super!

20160928_083938

Beata Matysik